Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Biżuteria i kosztowności Zakupy

Chcesz kupić obrączki ślubne Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak mało osób wie. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. we Francji, w Brazylii, w Kanadzie czy na Słowacji, zakłada się je na lewą rękę, którędy wedle starodawnych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki razem, jednakże tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – niegdyś z mosiądzu, teraz ze złota oraz platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej skromnym designem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]