Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Biżuteria i kosztowności Zakupy

Chcesz zamówić pierścionki zaręczynowe Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Gdy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o małżeństwie. Wpierw jednak następuje ta wyczekiwana przez wiele kobiet chwila – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota i diamentów

Danie ukochanej w prezencie pierścionka to niesłychanie stara tradycja, sięgająca prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają formę koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wynika z przeświadczenia, że od owego palca prowadzi żyła wiodąca bezpośrednio do serca, zwana “vena amoris”. Powszechnie uważa się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Początkowo sporządzano je z łodyg tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra lub złota obdarowywano tylko wtedy, kiedy mężowie pragnęli ogłosić swoją całkowitą ufność do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, tymczasem surowce te faktycznie szeroko stosuje się do ich sporządzania zaledwie od paru wieków, przy czym znaczący wzrost ich popularności można zauważyć w poprzednim wieku.

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria na oświadczyny to pierścionek z platyny ze sporym brylantem, jednakże możliwości dowolnego łączenia różnych kamieni oraz metali są ogromne. Nie licząc diamentów wykorzystuje się szafir, szmaragd czy rubin. Niektórzy wybierają mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, jak również drewno, jednak wciąż na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych typów złota (białego, różowego i żółtego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, iż narzeczony ma obowiązek wydać na niego minimum dwumiesięczną wypłatę. Cena zakupu zależna jest od rozmaitych elementów: wzoru, surowca, ilości karatów czy użytego kamienia, dlatego każdy znajdzie ładny, nietuzinkowy pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania oraz uczucia, dlatego jego koszt ma drugorzędne znaczenie. Liczy się to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej żonie.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]