Symbol nieskończoności w biżuterii – co oznacza?

Baza porad Biżuteria i kosztowności

Co oznacza przewróconą ósemka w biżuterii?

Ta przerażająca nieskończoność…

Znak nieskończoności jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli na całym świecie. Można znaleźć go w niemalże każdej kulturze – od tej najdawniejszej, choć nie zawsze wyglądał właśnie tak. Pierwotnie, symbolem nieskończoności było … koło, bo nie ma ani początku, ani końca.

Grecy wykorzystywali symbol węża, trzymającego w pysku swój własny ogon. Uroburos miał symbolizować nie tylko nieskończoność, ale również odnowę i związaną z nią wieczność.

Starożytnych, nieskończoność przerażała. Trudno bowiem było im wyobrazić sobie coś potencjalnie nieograniczonego. Nie pomagała w tym filozofia, której rozważania (a konkretnie prace Zenona z Elei) doprowadziły do powstania paradoksów nieskończoności, które przeczyły zdrowemu rozsądkowi.

Przewrócona ósemka jako znak nieskończoności

Choć wydawałoby się, że ten symbol ma już setki lat, to tak naprawdę po raz pierwszy pojawił się w 1655 roku. John Wallis, który zajmował się matematyką, zaproponował wykorzystanie lemniskaty (czyli krzywej wyglądającej jak przewrócona ósemka) jako uniwersalnego symbolu nieskończoności. Pomysł wszedł do kanonu pojęć matematycznych i od tej pory kolejne pokolenia właśnie w ten sposób kojarzą lemniskatę.

Symbol nieskończoności w biżuterii

Matematyczny symbol jest współcześnie popularnym elementem dekoracyjnym. Noszony jako element biżuterii ma symbolizować wieczność i trwanie. Jest często prezentem od osoby bliskiej, która chce w ten sposób podkreślić stałość swoich uczuć oraz pewność tego, że będą trwać wiecznie.

Bywa, że w biżuterii jest też wykorzystywany jako element przypominający o czymś – np. symbol zmiany i tego, by zawsze o niej pamiętać. Może być też symbolem wytrwania w jakimś postanowieniu (np. wyzwolenia z nałogu). Kupują go osoby, które podejmują ważne decyzje życiowe i chcą zapoczątkować korzystną zmianę. To również znak symbolizujący harmonię, doskonałość i równowagę.

Nieskończoność jako trwała ozdoba ciała

Coraz częściej nieskończoność bywa też elementem tatuaży. Zazwyczaj ma wtedy symbolizować pamięć o kimś bądź o czymś. To wdzięczny symbol, bo ładnie łączy się z innymi wzorami i można go również tatuować w niewielkiej formie. Tatuaż z nieskończonością mają np. Charisma Carpenter, Jasmine Sanders, Kristen Stewart.

Co ciekawe, przez jakiś czas istniała moda na tatuowanie znaku nieskończoności przez osoby chcące być dawcami organów do przeszczepów. Niestety takie symbole nie są uznawane przez prawo, a sama procedura tatuowania może sprawić, że osoba z tatuażem nie będzie mogła oddać narządów (jeśli np. dojdzie do zakażenia wirusem).

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/znaczenie-bizuterii/symbol-nieskonczonosci-w-bizuterii-co-oznacza/