Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Branża budowlana

Fundamenty to niewątpliwie kluczowe części budynku. W przypadku zniszczenia staną się niebezpieczeństwem dla całego domu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, która może prędko je uszkodzić, zaś efekty tego będą odczuwalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć warto już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne kosztowne oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak wiec je odróżnić? Które techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się bardzo niebezpieczne dla budynku. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem jest łuszczenie farby, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko wszak mury zaczynają toczyć pleśni oraz porosty, zaś te mogą okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia mieszkańców domu. Szczególnie groźne będą dla ludzi z uczuleniami i schorzeniami układu odpornościowego, u których czasem owocują nawet zgonem. To dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Które techniki to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją wykonuje?

Wyróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast chroni budynek przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na terenach, gdzie nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, jakie surowce będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze należy sięgać po produkty najlepszych producentów.