Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Branża budowlana

Znajdź szalunki Peri

Szalunki, zwane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przelotów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych bądź mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użytkować ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna bądź metalu, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Najczęściej jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają belki, łączniki, narożniki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt oraz ekip, które oferują odmienne usługi. Nabycie wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]