Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Finanse i rachunkowość

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych form pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam oferuje?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W istocie okazuje się on fuzją rozmaitych rodzajów umów, a wykup należności jest tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz porady finansowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia prawa spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Doradca podpowie, który faktoring będzie najlepszy

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć błędów, których efektem mogą być poważne problemy, należy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wtedy odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, ale może okazać się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.