Funt szterling to nadal silna waluta

Finanse i rachunkowość

Sprawdź kurs funta kantory na https://www.kantor.pl/funt-brytyjski-kurs-waluty.

Funt brytyjski, którego właściwa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Wspólnoty Europejskiej a później Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie przyjęła euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – silna waluta, która przetrwała liczne problemów

W wyniku Brexitu, który był długotrwałym, ponad czteroletnim procesem, cena funta względem euro i dolara zdecydowanie zmalała. Było to powiązane m.in. z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji również spadkiem przychodu krajowego brutto. Odrabianie intensywnego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy całkiem dużych wahaniach wartości waluty. Dodatkową komplikacją w tym procesie była recesja z 2020 r. wywołana długim zamknięciem angielskiej gospodarki na czas trwania pandemii koronawirusa COVID-19. Należy jednak zaakcentować, że funt brytyjski to niezmiernie mocna waluta, funkcjonująca na Starym Kontynencie już od dziewięciuset lat, która w samym tylko XX w. podźwignęła się po dużych spadkach spowodowanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy legendarnym już ataku spekulantów walutowych znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Gdzie znaleźć wykresy dotyczące kursu funta?

Funt szterling pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której w dalszym ciągu często lokują swoje pieniądze. Jest tak w głównej mierze dlatego, iż pomimo wyjścia UK z UE, tysiące zatrudnionych tam Polaków nie przewiduje powrotu do kraju i w dalszym ciągu wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się tym samym znaczna grupa Polaków. Poszukują oni przede wszystkim szczegółowych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często również analiz historycznych wybiegających do dziesięciu lat wstecz. Takie analizy dostępne są m.in. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs w odstępach co kilka sekund. Informacje te umożliwiają też wprawnym inwestorom kupować walutę po najkorzystniejszym kursie.

Dane kontaktowe:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]