Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Instalacje dla przemysłu

Dowiedz się, gdzie zamówić silnik na prąd stały.

Mnóstwo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, niewielkie bądź olbrzymie, te urządzenia odmieniły nasz tryb pracy i życia, tymczasem przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani z jakich modułów złożone są.

Kto wynalazł i jakie elementy posiada silnik DC?

Rolą silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Thomas Edison, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki DC skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są także silniki bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezszelestną pracę, a takżeswoją niezawodność.

Silniki DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem samochodów czy pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie kupimy także naszym synom i córkom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silniczków prądu stałego korzystają także pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki DC o niewielkiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od uznanych światowych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]