Węzeł optyczny – do czego służy?

Instalacje dla przemysłu

W tym miejscu zaopatrzysz się w węzeł optyczny

Współczesne instalacji telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości tego przewodu – szybkości transmisji danych i nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich podzespołów pozwalających na przekaz danych i ich kodowanie. Aby zamontować tego typu sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania całej instalacji – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry powinien posiadać dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego działanie nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi również działać odwrotnie. Częstotliwości, na jakich zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż 1 gigaherca. Do odpowiedniego działania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku węzła przed pyłem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – który będzie najlepszy?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest właściwy, świadczą określone parametry. Najistotniejsze jest pasmo pracy węzła i siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych odbiorców, do których prześle sygnał. Poza tym warto zwrócić uwagę na zużycie prądu – w dużym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach sieci, warto także zwrócić uwagę na metody konfiguracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na zdalną modyfikację wartości parametrów.

Dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]