Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Instalacje dla przemysłu

Zamów motoreduktory jednofazowe na https://bit.ly/3J61qCV.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy zbudowany głównie z przekładni i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w wielu funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze powstaje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą również inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne wyliczenia i testy różnych kompletów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkiego bądź długiego czasu pracy, a także do lekkich, średnich lub znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku typów silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak m.in mieszadła, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo kolejki górskie. Duże zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż ilość realnych kombinacji, które współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]