
Zajęcia sensoryczne dla dzieci – rozwój przez muzykę i zabawę
Dla niemowlęcia zabawa to nie tylko rozrywka – dobrze poprowadzona może stymulować ich zdolności. Opiekuni, którzy chcą rozwijać zdolności poznawcze swoich pociech, mogą brać udział ze swoimi dziećmi w zajęciach sensorycznych.
Zajęcia sensoryczne – pobudzanie zdolności kognitywnych oraz ruchowych malucha
Zajęcia sensoryczne to zajęcia dla dzieci nie starszych niż trzynaście miesięcy, a więc niemowląt. Pierwszy rok życia jest szczególnie ważny dla dziecka, bowiem następuje w tym czasie jego bardzo gwałtowny rozwój fizyczny i psychiczny. W wyniku doznań sensorycznych w mózgu niemowlaka powstają w tym okresie miliony nowych połączeń między neuronami. Z tej przyczyny trzeba zapewnić o jak najwięcej interesujących wrażeń, które wpłyną pożytecznie na rozwój malucha. Zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych prowadzone są w dwóch grupach wiekowych – dla maluchów do 6 miesiąca i tych powyżej 7 miesiąca życia. Ze względu na to, że organizowane są dla bardzo małych dzieci, trwają nie dłużej niż 60 minut, które podzielone są na cykle wyciszenia oraz zabawy. W czasie zajęć maluchy podejmują się rozmaitych aktywności, które stymulują ich umiejętności motoryczne, porozumiewania się i ich rozwój emocjonalny.
Zajęcia muzyczne poprawią umiejętności poznawcze maluchów
Muzyka jest jednym z korzystnie wpływających na rozkwit dziecka bodźców. Poprzez grę na rozmaitych instrumentach, tak starsze, jak i małe maluchy, kształtują wrażliwość na piękno oraz wyobraźnię, jak również uczą się pojęcia rytmu. Styczność z muzyką w pierwszych latach życia kształtuje zdolności kognitywne maluchów, co w przyszłości często staje się bazą do lepszego zrozumienia reguł matematyki. Kreatywne zajęcia muzyczne to także świetna zabawa w towarzystwie rówieśników. Pod opieką doświadczonego w pracy z najmłodsi instrumentalisty, dzieci dowiedzą się, iż dźwięki można tworzyć również za sprawą rozmaitych obiektów. W trakcie zajęć z muzyką wyzwalane są dźwięki na niskim pułapie głośności..