O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

Sport, hobby, rekreacja Turystyka

Wyprawy górskie - tu poznasz unikalną ofertę

Coraz więcej osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle zaczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Obecnie przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale też najwyższe góry Azji, Meksyku czy Afryki. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji bardzo dużo upraszcza, ale jej pracownicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść długą wyprawę z bardzo ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem i odpowiednim do warunków górskich ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział we wspinaczce górskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które trzeba bezwzględnie spełniać. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się zatem doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest pełne dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez lidera grupy.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]