Badania psychologiczne kierowców – garść faktów

Usługi

Sprawdź, jak zamówić badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, nierzadko bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie należy się bać. Komplet badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów badających inteligencję, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Określają m.in: neurotyzm, intro- oraz ekstrawersję i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D oraz D+E. Przejść muszą je też osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Trzeba podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy wykonać je wyłącznie raz.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]