Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Usługi Zdrowie

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.