Czego dowiemy się na kursie z ochrony danych osobowych?

Usługi

Podstawowym oficjalnym aktem w naszym kraju, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin oraz omawia, jak należy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to każde informacje, jakie umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres, ale również tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o religii, chorobach oraz możliwych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo warto zadbać tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i przetwarzanie jest naprawdę proste.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują jedynie danymi ich współpracowników, pozostałe zaś mają dojście także do danych klientów. We obu przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zapewnić im ochronę. Okazuje się to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić poważne sankcje – nie tylko finansowe, lecz w najcięższych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Kurs z ochrony danych osobowych – na czym polega

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to na przykład specjaliści z składnic akt, do spraw rekrutacji lub kadr. W jego koszty zaliczają się także broszury dydaktyczne, za pomocą których uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, kursanci otrzymują odpowiednie świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.