Jak przebiega zakładanie implantów stomatologicznych?

Usługi Zdrowie

Implanty stomatologiczne to najlepszy sposób na pozbycie się braków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich głównymi zaletami są stosunkowo łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy lub mostu – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ów zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – etapy terapii

Zabieg wstawienia implantów zębowych zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest także pozytywne nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog nacina dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To najtrudniejsza część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego biegłości i wyczucia. Dokładność ważna jest też przy umieszczeniu implantu zębowego w łożu. Kiedy ten będzie w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed bólem

Myśl o wszczepieniu implantu zęba budzi w niektórych pacjentach przerażenie związane z możliwym silnym bólem odczuwanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest zupełnie nieuzasadniony. Obecnie implantologia korzysta z niezwykle efektywnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie podatni na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkiem wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.