Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Usługi

Skieruj się tu jeżeli potrzebujesz zamówić badania psychotechniczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]