Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Usługi

Jeżeli chcesz zamówić badania operatorów Bielsko Biała, wejdź na http://www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe i testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się dokładność i szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w wystarczająco szybki sposób reagować na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia steroskopowego i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić prawo do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]