Okna zabytkowe pod specjalną opieką

Branża budowlana Usługi

Dowiedz się więcej o oknach zabytkowych na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa także wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane według przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samemu z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również uchylane, a to sprawia, że potrzebne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który wykazuje sporo zalet, lecz potrzebuje regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego względu tak istotne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]