W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

Usługi

Badania wysokościowe Bielsko - dalsze informacje o tych usługach

Pracownicy wysokościowi pełnią swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować występowanie groźnych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania specjalistycznych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na słupach, kominach, pomostach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku bądź innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta wad wzroku, chorób błędnika lub epilepsji. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, a także padaczka i cukrzyca. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]