Jak urządzić taras, aby był komfortowy i stylowy?

Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Urządzanie tarasu nie jest trudne, zanim jednak zajmiemy się jego aranżacją, warto przeanalizować kilka kwestii, aby uniknąć błędów. Dowiedz się, jak urządzić taras – w bloku lub przy domu, mały lub duży – aby prezentował się estetycznie, a jednocześnie, aby wygodnie się z niego korzystało. 

Urządzanie tarasu – o czym warto pamiętać?

Taras zazwyczaj służy jako dodatkowa przestrzeń do wypoczynku, ale też jadalnia na świeżym powietrzu czy miejsce do pracy. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy z niego korzystać, trzeba pamiętać o tym, że o ile taras nie jest całkowicie zabudowany, wszystko, co się w nim znajduje, jest wystawione na działanie warunków atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz czy wiatr. Oczywiście można je ograniczyć, stosując rolety poziome lub pionowe, nie stanowią one jednak pełnej ochrony.

Dlatego wybierając przedmioty na taras – zarówno meble, jak i dodatki – koniecznie musimy wziąć pod uwagę ich trwałość, odporność na wilgoć i na promienie słoneczne, a nawet ciężar. Zbyt lekkie przedmioty mogą być przewracane przez wiatr, tkaniny mogą płowieć od słońca, a metalowe elementy zbytnio się od niego nagrzewać, z kolei sofy czy fotele mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem deszczu.

Jeśli chcemy korzystać z tarasu wieczorami, koniecznie pomyślmy o oświetleniu. Powinno być ono nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne – zadbajmy zarówno o doświetlenie przestrzeni, po których będziemy chodzić, ale też o dobre oświetlenie miejsc, w których planujemy spędzać najwięcej czasu (okolic sof, foteli, stołu).

O czym jeszcze musimy pamiętać, urządzając taras przy domu lub w bloku? Ponieważ zimą taras raczej nie jest wykorzystywany ze względu na nieprzyjazną pogodę, powinniśmy wcześniej zaplanować, gdzie w tym czasie będziemy przechowywać tarasowe meble, dodatki i rośliny. Jeśli nie mamy w mieszkaniu dużej przestrzeni na składowanie sof, leżaków, foteli, poduszek, doniczek i tak dalej, warto poświęcić czas na zastanowienie się, na których z tych elementów najbardziej nam zależy (i zrezygnować z pozostałych) oraz na wybór takich przedmiotów, które jak najwygodniej się przechowuje (na przykład składanych mebli).

Jak urządzić mały taras w bloku?

Mały taras w bloku to zazwyczaj niewielka przestrzeń, dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek działania aranżacyjne, powinniśmy zdecydować, jaką funkcję ma ów taras pełnić. Czy chcemy tu odpoczywać, relaksując się przy książce? A może zależy nam na tym, aby jeść na świeżym powietrzu posiłki? Pracować? Ucinać sobie drzemkę? Czy nasze dzieci mają się tu bawić? Czy chcemy mieć mini ogródek?

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam zrezygnować ze zbędnych sprzętów. Jednak niezależnie od niej warto postawić na niewielką liczbę funkcjonalnych mebli – takich, które w zależności od potrzeb mogą pełnić inną funkcję (jak stolik, przy którym można zjeść obiad, ale też pracować na laptopie) i które w razie potrzeby łatwo przestawić lub złożyć. Jeśli chcemy mieć na tarasie rośliny lub elementy dekoracyjne, dobrze jest zdecydować się na przedmioty wysokie i wąskie – na przykład doniczki lub kwietniki kaskadowe – które dzięki temu zajmą mniej miejsca.

W przypadku małego tarasu łatwo zapomnieć o pozostawieniu ciągu komunikacyjnego, czyli przejściu z salonu na taras i ewentualnie dalej, do ogródka. Koniecznie pozostaw tu wolną przestrzeń, w przeciwnym razie korzystanie z tarasu za każdym razem będzie uciążliwe.

Warto też pamiętać, że taras – zwłaszcza w bloku – to swego rodzaj dodatkowy pokój, powinien więc być spójny aranżacyjnie z całym mieszkaniem, czyli urządzony w tym samym stylu. Osiągniemy to, dobierając takie meble i dodatki, które mają cechy charakterystyczne dla wybranego stylu aranżacyjnego. Przykładowo, jeśli w naszym mieszkaniu króluje styl skandynawski, na tarasie również powinno dominować drewno i inne naturalne materiały.

Jak urządzić duży taras?

Duży taras można wykorzystywać na wiele sposobów, zdarza się też, że nie jest on zlokalizowany bezpośrednio przy domu, ale nieco głębiej w ogrodzie. Jak zaaranżować taki taras? Mamy tu duże pole do popisu. Możemy zdecydować się na:

  • kącik do odpoczynku, na który złożą się wygodne sofy i / lub fotele oraz stolik kawowy – komfortowo spędzimy tu czas z rodziną, odpoczniemy, czytając książkę, a nawet utniemy sobie drzemkę;
  • duży stół, przy którym będziemy mogli jeść codzienne posiłki na świeżym powietrzu, ale też urządzić przyjęcie rodzinne czy imprezę w gronie przyjaciół;
  • hamak lub wiszący fotel – są to nadzwyczaj komfortowe meble, które ostatnio cieszą się dużą popularnością;
  • leżaki, które z łatwością przestawimy w miejsce, gdzie akurat padają promienie słoneczne;
  • kącik do pracy – decydując się na niego, pamiętajmy, aby stolik i krzesło do pracy ustawić w takim miejscu, z którego będziemy mieli dostęp do gniazdka elektrycznego oraz w którym nie będzie przeszkadzać nam światło padające na monitor;
  • grill – jeśli lubimy grillować, możemy na tarasie zaplanować przestrzeń na ustawienie przenośnego grilla albo nawet zdecydować się na grill stały, murowany;
  • przydomowy ogródek – taras to doskonałe miejsce na uprawę roślin, które chcielibyśmy zawsze mieć pod ręką, czyli przede wszystkim świeżych ziół, ale też niektórych warzyw czy owoców (pomidorów, papryk, sałat, truskawek czy poziomek).

Jak urządzić duży taras, aby był nie tylko wygodny, ale też stylowy? W przypadku dużych tarasów również powinniśmy zachować spójność aranżacyjną z wnętrzem domu (nawet jeśli taras jest zlokalizowany głębiej w ogrodzie, nie bezpośrednio przy budynku). Przede wszystkim zadbajmy o zgodność, jeśli chodzi o wykorzystywane materiały i kolory – nie decydujmy się na meble tarasowe ze szkła albo z plastiku, jeśli w naszym domu królują drewno i naturalne materiały. Jeśli natomiast chodzi o barwy, na tarasie zawsze najlepiej sprawdzają się te, które kojarzą się z naturą – biele, beże, brązy, ewentualnie delikatne odcienie błękitu czy zieleni. Mocniejsze akcenty dobierajmy ostrożnie.

Nie bez znaczenia jest również wyjście na taras – powinno być ono wygodne i praktyczne. Złym pomysłem jest dekorowanie drzwi tarasowych ciężkimi zasłonami, które będą utrudniały korzystanie z nich. Warto wybrać takie rozwiązanie, które w razie potrzeby umożliwi zablokowanie dostępu światła, a jednocześnie nie będzie blokowało wyjścia. Sprawdzą się niektóre rolety, ale my polecamy okiennice wewnętrzne – dopasowanie ich wymiarów do drzwi tarasowych nie jest problemem, a jednocześnie zyskujemy niebanalną ozdobę.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/jak-urzadzic-taras-aby-byl-komfortowy-i-stylowy/