Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Tematyka żywnościowa Zakupy

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o przetwory warzywne producent, znajdziesz na artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański specjał, sporadycznie spotykany w pozostałych krajach świata. Jednak kiszonki popularne są nie tylko w całej Europie, ale również w Azji oraz w obu Amerykach.

Kwaszonki – czyste zdrowie na naszym stole

Wedle historyków proces konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w zlewie z octu, w solance bądź w soli, znany jest ludziom od ponad 4 tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a w rejonie antycznej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której się je zanurza, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków temu był to perfekcyjny sposób, aby zwiększyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, ryb oraz warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W wyniku tego przyjął się zwyczaj produkowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Cechują się one między innymi dużą zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Ciekawostką jest, że w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z grochu i kapusty.

W innych państwach kiszone przetwory z warzyw mają różny smak

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto na wszystkich kontynentach, również w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej i w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Lecz pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem burgerów, hot-dogów oraz kanapek. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. rzodkiew, bakłażany, jak również owoce (przykładowo oliwki).

Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się podstawą bądź znaczącym dodatkiem do setek potraw narodowych. Należy wiedzieć, iż smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany podług standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował podobnie jak ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]