Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Sport, hobby, rekreacja Zakupy

Znajdź kantar dla konia

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do kształtu i wymiarów głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć najlepszy kantar? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze wyższy komfort dają kantary podszywane – np. prawdziwym albo sztucznym futrem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i pasują m.in. do koni huculskich, arabskich, holsztyńskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]