Kask motocyklowy – dobierz go odpowiednio do typu jazdy

Sport, hobby, rekreacja Zagadnienia motoryzacyjne Zakupy

Znajdź kask na motor.

Entuzjaści jednośladów mają świadomość, iż fundamentem posiadania minimum bezpieczeństwa w czasie jazdy jest nałożenie kasku. Bez znaczenia, czy korzystamy z motoru od czasu do czasu, czy jest on naszym jedynym środkiem transportu – na każdą jazdę musimy ubrać kask motocyklowy, gdyż takie zobowiązanie narzuca nam kodeks drogowy. Lekceważenie go kończy się punktami karnymi i mandatem, jednak może mieć także znacznie nieprzyjemniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (lub jego pasażer) bez kasku narażeni są na bolesne obrażenia, a nieraz i śmierć.

Typy kasków na motor

Kaski na motor odróżniają się od siebie wzornictwem i przeznaczeniem. Istnieją cztery bazowe rodzaje kasków:
Kaski szczękowe – ich określenie wzięła się z tego, iż posiadają mobilny (podnoszony i opuszczany) element części żuchwowej. To sprawia, że są niesłychanie wygodne – można w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności zdejmowania kasku.
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i z tej przyczyny chyba najczęściej kupowane przez motocyklistów, gdyż można je wykorzystać do jazdy na motocyklu szosowym, sportowym, jak i na skuterze. Ich reprezentatywną cechą jest jednolita konstrukcja, co powoduje, iż są one uznawane za bardzo bezpieczne, niemniej jednak niezbyt komfortowe.
Kaski crossowe, czyli kaski off-road albo enduro, to kaski dające wysoki poziom bezpieczeństwa, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Znamionują się lekkością, aerodynamiczna konstrukcją oraz brakiem szybki. By z niego korzystać trzeba wyposażyć się też w gogle.
Kaski otwarte nie mają wcale części osłaniającej żuchwę – skorupa chroni wyłącznie górną część głowy. Nie mają dużej masy, ale nie zapewniają dużego poziomu ochrony, stąd przeznaczone są dla kierowców poruszających się na skuterach i motorach rozwijających niską prędkość (jak choppery).

Jak kupować kask na motocykl?

Poszukując kasku motocyklowego pamiętajmy, że po polskich drogach wolno poruszać się wyłącznie z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Co więcej zwróćmy uwagę między innymi na to czy interesujący nas kask jest porządnie dopasowany do głowy, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć i czy wentylacja kasku jest wydajna.

Dane kontaktowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]