Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Zagadnienia motoryzacyjne Zakupy

Chcesz kupić łańcuchy samochodowe? Skieruj się na tę stronę.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]