Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Hobby i rozrywka Zakupy

Jeśli chcesz zamówić książki młodzieżowe, koniecznie sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w telewizorze, w telefonie czy na tablecie, a po książkę przeważnie sięga wtedy, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I również przez konieczność czytania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla przyjemności staje się niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodego człowieka

Ludzie młodzi nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy omawiają kwestie i opisują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ten typ literatury dostał nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Jest to beletrystyka pisana z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi thrillery, obyczajówki czy fantasy. Ale wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wprost do najprostszych doświadczeń młodzieży. Publikacje te piszą więc o nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości, stosunkach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości i odkrywaniu swojego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, że inni również przeżywają jednakowe problemy w czasie dojrzewania.

Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Rekomendujemy oferować nastolatkom angażujące ich książki, dlatego że podsycenie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem czasu przynosi niemało korzyści. Nastolatek, który często oddaje się lekturze posługuje się szerszym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bezsprzecznie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o historiach innych ludzi w identycznym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych pragnień. Co ważne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek częściej czyta opowieści o wampirach bądź statkach kosmicznych nie komentujcie, że to głupie tylko dajcie mu się nimi radować!

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa