Rodzaje tablic korkowych i sposoby ich wykorzystania

Wyposażenie i urządzanie mieszkania Zakupy

Tablica korkowa – zdaje się kompletnie zwyczajna rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Różnorodność wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i znajdują zastosowanie w biurach i placównach oświaty.

Jak najczęściej używamy tablic korkowych?

Przeważnie napotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, istotne informacje o planowanych wydarzeniach (wywiadówkach, turniejach, balach lub olimpiadach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to też idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem profesora dzieci mogą pisać artykuły na interesujące ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był dostępny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na przeróżne okazje – mali artyści będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można wykorzystać tablicę korkową jako dodatkowy biuletyn informacyjny, ponieważ w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Należy jednakże pamiętać, aby tablica była powieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy kuchni biurowej albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – używaj jej w domu

Do wszystkich powyższych zastosowań najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy użyć tego typu tablice w domu, warto skupić się na rozmiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wykonywane są w ramach aluminiowych, drewnianych bądź z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w kilku kolorach (czerwony, ciemny i jasny zielony, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie białe, czarne, srebrne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, tym samym każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju wnętrza. Jak można użyć tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w konkursach, kartki przysłane przez przyjaciół z wakacyjnych wojaży albo wisiorki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A amatorzy podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, by zaznaczać kolorowymi pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.