Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Branża budowlana Zakupy

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, lecz również pomaga to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń mieszkalnych. Najczęściej do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych i ściennych. W wielu z nich zakupimy też wszelkie niezbędne dodatki, czyli karnisze metalowe, rozety, wsporniki sufitowe i ścienne oraz kółka z żabkami. W jednym miejscu jesteśmy w stanie skompletować pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, jednak nie nadają się dla alergików. Na roletach rzymskich łatwo zbierają się drobinki kurzu, ponieważ wykonywane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a nawet w łazience. Te rolety mają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Dzięki wielu możliwościom ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez konieczności opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z tworzywa, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze mają standardowe wymiary i często okazuje się, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania i będą mało estetyczne. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to fachowcom.