Co jest przyczyną bólu kręgosłupa?

Zdrowie

Porządna porcja informacji o bólu kręgosłupa piersiowego. Przeczytaj koniecznie!

Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym stopniowo staje się codziennością dla sporego odsetka populacji. Współcześnie jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko osoby starsze. Praca w pozycji siedzącej powiązana z znikomą aktywnością fizyczną skutkuje tym, że bólu tego typu doznają też młodsi ludzie.

Ból kręgosłupa to nie tylko konsekwencja nieprawidłowej postawy

Ból kręgosłupa może mieć dużo przyczyn. Jego występowanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także wskazywać na powstawanie schorzeń narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się między innymi od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból na wysokości łopatek często jest efektem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle podnoszeniem przedmiotów o sporej masie czy złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, bo znika po odpoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Oczywiście ból kręgosłupa bywa także wynikiem rozmaitych stanów zapalnych czy urazów nierzadko tak znikomych, że przypominają się nam one dopiero w trakcie wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból kręgosłupa – jak z nim walczyć?

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy od razu umówić się na konsultację z lekarzem. Określi on wstępnie rodzaj i przyczynę bólu, po czym odeśle do odpowiedniego specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek terapii. Nie można jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy na razie problemów. W tym celu doktorzy zalecają pamiętanie o dobrej postawie, np. w czasie pracy przy biurku, codzienną aktywność fizyczną, a także dbanie o właściwą wagę. Napięte mięśnie pleców i szyi można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy, a także stymuluje cyrkulację limfy i krwi.

Dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]