Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

Zdrowie

Jesienno-zimowe wahania temperatur źle wpływają na naszą odporność. Zwykle dopadają nas kaszel, katar i ból gardła. By się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku wskazówek, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Oto niektóre z nich.

Podniesienie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała spada o około 3 stopnie. Dlatego warto rozgrzać się za pomocą gorącego prysznica czy napoju. Do herbaty można wrzucić sok z cytryny lub pomarańczy, które mają w sobie pokaźną dawkę witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. Aby nadać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego czy eukaliptusowego, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z czosnku i cebuli

Czosnek i cebula również są źródłem witamin. Na ich bazie opracowuje się domowe mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych metod walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop należy spożywać w odstępach po kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie przeciwbakteryjne. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop także należy pić kilka razy dziennie.

Miód, masło i mleko na podrażnienie gardła

Gdy pojawia się uczucie drapania w gardle, wskazane jest wypróbować kompozycję miodu, mleka oraz masła. Doskonale nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba pamiętać, aby mleko nie było wrzące, ponieważ osłabi to dobroczynne działanie miodu i masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się również picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła wodą z solą.

Czemu powinniśmy reagować na pierwsze symptomy przeziębienia?

Nie bacząc na to, iż zwykłe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednakże na uwadze, iż jeżeli symptomy nie mijają to trzeba zapisać się na wizytę do lekarza.