Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Zdrowie

Wejdź na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/, aby znaleźć informacje o korekcie stożka rogówki.

Stożek rogówki to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być przyczyną innych schorzeń oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, lecz ma mnóstwo receptorów bólowych. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie wada jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych bądź okularów, po pewnym czasie jakkolwiek konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – skuteczne procedury

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą wielu procedur medycznych. Aktualnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie usuwa wadę wzroku.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]